Viverks kammartvättar är robusta och enkla tvättar som spolar rent gods i en spolkammare, men de kan också specialiseras för en mängd olika ändamål. Här är en film som visar en variant av Viverks kammartvättmaskin VKT-264-2E4 som specialiserats för att tvätta gods av varierande former och storlekar upp till 2,5 meter. Det handlar om en frontmatad fyrstegstvätt med dubbla luckor så att man ska kunna lasta in och ur gods från två håll:
Filmens innehåll i text
Tvättmaskinen är dessutom byggd för att placeras nedsänkt i en gjuten grop så att laddningsenheterna hamnar i golvnivå. Därför är även pumpar och filter placerade uppe på tankutskotten lätt åtkomliga för service och underhåll.
Tvättgodset placeras på en lastbärare som skjuts in i tvättkammaren och luckan stängs. Inuti tvättkammaren spolas godset med ett centrerat lanssystem och justerbara spoldysor på roterande spolramper som omsluter godset och ger full spolverkan från alla sidor, även underifrån.
Tvättning sker i fyra steg där olika tvättvätskor används för de olika stegen med avrinning och renblåsning mellan varje tvättsteg.
Anläggningens tak är byggt på bärande bjälklag och har en arbetsplattform med gallerdurk som golv, industriräcke och en trappa upp till plattformen. Uppe på arbetsplattformen ges åtkomst till luckor, svivel och lanssystem för service och underhåll.
Anläggningen är utrustad med tre påsfilter och ett patronfilter – ett för varje tank. Filtren fångar upp en stor del av föroreningarna som passerar genom silkorgarna och bidrar till att hålla tvättvätska och sköljvatten rent under längre tid. I det sista rensköljningssteget används fullflödes patronfilter för separation av de allra minsta partiklarna och bidrar till att hålla sköljvätskan ren under längre tid.
Det finns även en oljeseparator ansluten till det första stegets tvättank som fångar upp och samlar in oljeresterna i tvättvätskan. Oljeseparatorn jobbar självständigt och kan rena tvättvätskan kontinuerligt eller vid bästa möjliga tillfällen. Eftersom oljerester samlas in med en ytvattenupptagare ger reningen bäst effekt när tvättvätskan inte spolas runt i tvätten.
Det finns även konduktivitets- och pH-mätare som mäter och larmar när tvättvätskan är förorenad och dess aktuella värden kan även avläsas på operatörspanelen.